Moje ptaki
Myszołowiec towarzyski (Jastrząb harrisa)
Parabuteo unicinctus
Jedyne ptaki na świecie żyjące i polujące w grupie. Często samica przystępuje do lęgów z dwoma samcami (najczęściej są to bracia), młode zostają w stadzie przez 2-3 lata, podczas których pomagają polować i wychować następne pokolenie. Budują żywe piramidy by móc lepiej wypatrywać ofiarę.
Myszołów
Buteo buteo
Najczęściej spotykany ptak drapieżny na terenie naszego kraju. Większość kojarzy tego ptaka jako "siedzącego na słupku przy drodze". Żywi się on głównie gryzoniami oraz padliną - przez co skoszone okolice dróg stanowią idealną bazę żerową - łatwo wypatrzeć potencjalną ofiarę w krótkiej trawie, a oprócz tego przejeżdżające samochody czasami zapewniają darmowy posiłek. Bardzo ciekawie upierzony. Wśród ptaków tego gatunku występuje bardzo duża zmienność osobnicza. Możemy spotkać osobniki bardzo ciemne, pośrednie, jak i bardzo jasno upierzone.
Orzeł sawannowy
Aquila rapax
Dawniej uznawane za podgatunek orła stepowego, jednak badania DNA oraz monitoring tych ptaków wyodrębnił orła sawannowego jako gatunek.
Orzeł ten zamieszkuje obszar Afryki subsaharyjskiej i Azję wschodnią. Łączą się w pary na całe życie.
Pustułka
Falco tinunculus
Zarówno w Polsce jak i całej Europie pustułka jest bardzo często spotykanym ptakiem. Można ją zaobserwować, gdy zawisa nad polami wypatrując swojej ofiary. Polska nazwa tego gatunku sokoła wywodzi się od rosyjskiego "pustoj" co oznacza "głupi", nazwa wzięła się od braku możliwości wykorzystania tego ptaka do polowania, co wynika z jego biologii - polują przedewszystkim na gryzonie - co stanowi o ich dużej pożyteczności.
Puszczyk uralski
Strix uralensis
Ten gatunek sowy występuje na tereie naszego kraju jedynie na mazurach i podkarpaciu. Jedna z większych europejskich sów. Dość agresywne. Podstawę ich diety stanowią gryzonie, jednak z powodzeniem mogą polować również na ptaki, m.in inne sowy takie jak puszczyk zwyczajny.
Raróg
Falco cherrug
Rarogi zamieszkują głównie równiny, stepy, łądki półpustynie, występują w południowo-wschodniej oraz środkowej Europie, a także środkowo-zachodniej Azji.. Gatunek zalatujący do Polski.
Kiedyś nazywany również sokołem polakiem czy też sokołem podolskim. Utrzymywany przez sokolników od dawien dawna, uwielbiany i popularny ze względu na swoją wszechstronność w łowieniu zwierzyny.
W naturalnym środowisku poluje głównie na małe ssaki takie jak susły, króliki czy zające oraz średniej wielkości ptaki takie jak kuropatwy, cietrzewie czy pardwy.
Raróg górski (Lanner)
Falco biarmicus
Zamieszkuje Południową Europę i prawie całą Afrykę. Najsmuklejszy z dużych gatunków sokołów. Rarogi górskie łączą się w pary na całe życie i potrafią polować w tandemie - czyli współpracować podczas polowania.
Sokół hybryda - czyli hybrydy sokołów raróg/białozór/raróg górski
Falco hybrid
Skrzyżowane ze sobą dwa lub więcej gatunków. Ptaki z grupy (podrodzaju) Hierofalon - do której należą:
- Raróg górski (Lanner), Falco biarmicus
- Raróg indyjski (Laggar/Lugger), Falco jugger
- Raróg, Falco cherrug
- Białozór, Falco rusticolus
Ptaki te mogą swobodnie krzyzować się ze sobą dając płodne potomstwo.
Przykładem hybdrydy występującej w naturalnym środowisku jest Sokół ałtajski Falco cherrug altaicus, które to są naturalną krzyżówką raroga oraz białozora.
Sowa jarzębata
Surnia ulula
Zamieszkuje Eurazję oraz Ameryke Północną. Występuje na północ oraz wschód od naszego kraju, jednak można ją spotkać u nas na przelotach. Ptak preferujący chłodniejszy klimat. Sowa typowo dzienna, chociaż aktywnie poluje również podczas jasnych nocy. Poluje zarówno na małe ssaki jak i ptaki.
Włochatka
Aegolius funereus
Ptaki północnoeuropejskiej tajgi i analogicznych terenów w Ameryce północnej. Włochatki są jednymi z najmniejszych naszych rodzimych sów. Zamieszkują bory sosonowe i świerkowe, a także buczyny z domieszką drzew iglastych. Jak większość sów poluje przede wszystkim na drobne ssaki, ale w skład jej diety wchodzą również ptaki.